Comments are off for this post

Na dobré sa rýchlo zvyká

Rok 2015 sa nám už pomaly, ale isto chýli ku koncu. V tomto roku sme odštartovali na súťaži Dobšinská Zima a na Auto Show Slovakiaring. Na oboch podujatiach sme získali 1. miesto vo svojej kategórii. Rozdiel bol v tom, že prvú súťaž sme odjazdili na našom starom známom Daihatsu Charade, a druhú na pre nás novej a neznámej Honde Civic VTi. Po dlhých hodinách, dňoch, týždňoch a mesiacoch zvažovania ako a ktorým smerom spraviť krok vpred v našej rally „kariére“, sme sa rozhodli, že práve toto auto by mohlo byť súčasťou tohto kroku. Auto sme si na Auto Show Slovakiaring prenajali z dielní Sparrow racing teamu, ktorý sa venuje profesionálnej príprave závodných áut na rally, a ľudia z tohto teamu patria k najväčším odborníkom na súťažné Hondy Civic VTi v Čechách aj na Slovensku.

Naša Honda Pripravená na štart nonej RS
Auto má objem 1,6 litra, výkon 185 koní, samosvorný diferenciál, vynikajúci súťažný podvozok a mnoho ďalších vecí, ktoré sa na súťaži zídu. Ja ako jazdec som od súťaže očakával najmä zoznámenie sa s autom. Samozrejme som v kútiku duše veril, že ak to dobre pôjde, tak by z toho mohol byť aj dobrý výsledok, ale v aute som pred prvým súťažným dňom ani len nesedel, takže všetko bolo vo hviezdach.  Našťastie, pred samotným začiatkom súťaže, som mal možnosť sa do auta nie len posadiť, ale si aj odkrúžiť niekoľko kôl na okruhu v rámci testovacích jázd. Vyskúšal som si ako sa auto správa a potom už len očakával štart večernej rýchlostnej skúšky, ktorá sa išla v tme.

Zážitok pre nás bolo už len mať za sebou veľký tím, mechanikov ktorí sa starajú o prípravu auta, predohriatie pneumatík a podobne. Prvýkrát som sa cítil ako „veľký“ závodník, dokonca sme sa s Palinom zhodli, že nám to viac pripomínalo počítačovú hru, ako realitu 🙂 Pred štartom bolo všetko perfektné. Prišla prvá RS a s ňou prvá chyba, v jednej zo zákrut sa nám podarilo spraviť hodiny, kde sme stratili niekoľko sekúnd času. Bol som naštvaný sám na seba, že som spravil blbosť hneď v prvej RS, avšak naštvanie vystriedala relatívna radosť a nádej, keď som zistil, že sme napriek hodinám zajazdili 3.miesto a na prvého strácame iba 0,7 sekundy.

gh7p1354-1

Nasledoval ďalší deň a s ním 3 rýchlostné skúšky. Všetko bolo perfektné. Počasie, atmosféra, nálada, trať, rozpis, auto. Hneď po prvej RS sme sa dostali na prvé miesto, na ktorom sme už zotrvali až do konca súťaže.

Výsledok v číslach: prvá súťaž s novým autom, prvé miesto v konkurencii 15 posádok v triede a 38. miesto v absolútnom poradí z 84 posádok.

12255579_10206447063628961_1290661024_o

Môžem potvrdiť, že keď sa hovorieva „na dobré sa rýchlo zvyká“, tak je to pravda. Auto bolo oproti Daihatsu o triedu lepšie výkonovo, aj pocitovo.

Tiež sa ale hovorieva, že každý špás niečo stojí, a tiež je to pravda. Jedným z dôvodov, prečo sme v tomto roku odštartovali iba na spomenutých súťažiach je, že sme sa rozhodli tento rok šetriť peniaze, ako z vašich 2% z daní, tak aj od sponzorov a našich súkromných príjmov, aby sme pre rok 2016 mohli dať dokopy rozpočet, ktorý nám umožní kompletnú sezónu s novým autom. Momentálne všetko nasvedčuje tomu, že tento plán sa postupne napĺňa, a tak sa spolu s nami môžete tešiť na novú sezónu, počas ktorej sa budeme snažiť s vami zdieľať maximum našich zážitkov, pocitov, našu radosť z pretekania, a snáď aj nejaké tie športové úspechy. Presná podoba sezóny ku dnešnému dňu ešte nie je jasná, ale všetko sa včas dozviete, takže zostane naladení na náš web, či facebook 🙂

Keďže sa podarilo tento článok zverejniť až v tomto vianočno-koncoročnom období, je tu čas poďakovať sa všetkým, ktorí nám fandia a ktorí nás akokoľvek podporujú. Ja osobne by som rád poďakoval v prvom rade mojim rodičom, ktorí majú najväčší podiel na tom, že VM rally team je teraz tam kde je, a že môžem teraz vôbec písať tento článok o tom, ako jazdím rally. Tiež ďakujem môjmu spolujazdcovi Palinovi, bez ktorého by takisto nič z toho čo sme dosiahli nebolo možné. Veľká vďaka za podporu patrí sponzorom, ako je výrobca LED svietidiel Slov-Led Plus, ale rovnako každému, kto nám poskytol svoje 2% z daní, ktoré sú pre nás stále kľúčovým zdrojom príjmu na financovanie nášho športu. Ďakujeme!

No a keď už sú tie Vianoce, tak v mene celého VM Rally Teamu želám všetkým príjemné prežitie vianočných sviatkov a úspešný nový rok 2016! 🙂

Tomáš

Comments are closed.